НЕ ПОСТОЈИ   САВРШЕН   РОДИТЕЉ

МЕЂУТИМ ПОСТОЈЕ НАЧИНИ

КОЈИМА РОТИТЕЉСТВО МОЖЕМО

УЧИНИТИ ЛАКШИМ И ЛЕПШИМ

Дисциплина није основни начин  поступања према детету, већ само један од начина
  Основни начин је ЉУБАВ. Љубав коју пружамо детету дете мора да осети.
  Дете мора да зна да је вољено.
  Дете је особа с највећим потребама у нашем друштву, а његова највећа потреба је потреба за  РОДИТЕЉСКОМ ЉУБАВЉУ
  Велики део дететовог времена контролишу и други: школа, комшије, вршњаци, али ПОРОДИЦА И ДОМ УВЕК ПОБЕЂУЈУ

УТИЦАЈ  РОДИТЕЉА  ЈЕ  ВАЖНИЈИ  ОД СВЕГА ОСТАЛОГ

Да бисмо волели дете треба да волимо један другог.
Зато је најважније од свега да отац и мајка имају однос међусобног уважавања (макар само пред децом).
Нико није савршен!!!!

Права љубав  је  безусловна љубав

Безусловна љубав је звезда водиља у васпитању детета. То је љубав кад волимо дете чак и када нам се не свиђа његово понашање.

Свако дете жели  да га родитељи воле

Свако дете има емоционалне залихе. Ако је оно пуно, дете ће стварно бити срећно, достићи ће свој мах и адекватно ће реаговати на дисциплину. Показивање љубави према детету може се оквирно поделити на 4 подручија.

Гледање у очи

Дете нас тада пажљиво слуша. Грешка је да то радимо само када га грдимо. То даје добре резултате само онда, ако је дете мало, јер нас се плаши-али како одраста, тако оно постаје гневно, огорчено, депресивно. То је болније него телесна казна и то неће моћи никада да заборави.

Физички додир

Физички додир и гледање у очи имају велики утицај на способност учења јер се повећава осећај сигурности и поверења.

То је потпуна пажња која се поклања детету, тако да оно осећа да је искрено вољено-да је оно најважнија особа на  свету за његове родитеље. Она је пресудна за развој дететовог самопоштовања. Она се често замењује куповином нечег што они воле-сладолед, чоколада, поклони. Ова врста љубазности је добра али не замењује љубав.

Одредите шта вам је најважније у животу

У нашем кратком животу  нема довољно времена да бисмо дозволили да нас контролишу ситне ствари , а да се истовремено бринемо шта да радимо ? Постоји сама један одговор.  Шта вам је најважније у животу ? Како се у то уклапа ваше дете ? Прво по важности ? Друго? Морате да се одлучите. Нико то не може да уради уместо вас. Запитајте се сада шта и којим стварима придајете важност у вашем животу ? Посао, црква, супружник, кућа, хоби, деца, телевизија, друштвени живот?

У скоро свим породицама које су пронашле свој спокој, задовољство, срећу и искреност, захвалност свих чланова породице, најважнија им је етика, однос љубави и подршке. Други приоритет је супружник. Деца су на трећем месту.

Бројни имућни људи потрошили су године на стицање новца. Сви су они планирали и свој живот сматрали ''промашајем'', јер су им деца сишла са правог пута или су се развели и остали сами. Тек тада су схватили да је једино право богатство и живот када имате неког ко вас воли и коме је стало до вас.