Шта је то дисциплина?

Дисциплина је увежбавање дететовог ума и карактера које га оспособљава за самоконтролу и омогућава му да постане конструктивни члан друштва. Увежбавање се спроводи употребом свих облика комуникација. И кажњавање је на том списку, али то је само један од начина дисциплиновања и то најнегативнији. Нажалост, понекад морамо и то да применимо.

Ако родитељи желе да имају добро дисциплиновано дете, морају да схвате да оно мора да се осећа вољено. То је најважнији део дисциплиновања. То се постиже применом различитих видова комуникације, јер само здрав однос заснован на љубави, може да преброди све животне кризе. Дете по природи жели да се поистовети са родитељима, а то ће урадити само ако зна да је искрено вољено и прихваћено. Само тако ће прихватити вођство родитеља, без противљења или непријатељства.

У супротном, биће му тешко да се поистовети са родитељима и њиховим вредностима. Без јаке и здраве везе с родитељима дете је гневно и непријатељски реагује на њихово вођство. Оно сваки захтев сматра наметањем и жели да им се одупре. Ради све супротно од онога што се од њега очекује. Ништа не узнемири дете као кад му кажете да уради нешто, а оно осећа да не разумете у каквом се положају налази.

То не значи да ће те да удовољите сваком прохтеву или хиру вашег детета. То значи да је добро рећи детету да га разумете чак и када се не слажете са њим. Најљући непријатељ мајке и оца је неконтролисано осећање гнева, које ће плашити дете. Уплашено дете ће побољшати своје понашање, али то је само привремено.

Како дете расте, претерани родитељски изливи гнева у њему ће развити непоштовање према њима. Ако сте претерали, извините се. Тренуци топлине и блискости који долазе после расправе су посебни тренуци које ни родитељи ни дете никад не заборављају.

Дете може лепо да учи, вежба, само ако је срећно, ако се осећа сигурним, задовољним, прихваћеним и вољеним

Резултати дисциплиновања применом честих казни уместо осталих видова комуникација су следећи: деца постају пркосна, огорчена, тешко их је контролисати, окренута су сама себи, себична, безосећајна, тешко опраштају, немају сажаљења за друге, опиру се ауторитету и врло су нељубазни у току адолесценције, а све то што нису имали здрав однос са родитељима.

повратак