Ако казне примењујемо често и строго, дете неће осећати довољну кривицу која ће му омогућити да развије савест. Само савест ће помоћи добро прилагођеном тинејџеру да исконтролише његово понашање. Најгоре време за казну је када се дете искрено каје због онога што је урадило, јер ако дете жали због тога што је урадило, значи да му је савест жива и здрава.

Оно учи на својим грешкама. У супротном кажњавање детета под оваквим околностима изазива буђење и испољавање осећаја гнева. Када се дете искрено каје и жали због свог понашања, његова савест га већ довољно строго кажњава. Оно кажњава само себе. ''Мама жао ми је што сам ти то рекао''. Не смемо да дозволимо да будемо изманипулисани. Деца прилично често кажу: '' Жао ми је…'' а да то уопште није тако, већ хоће да избегну казну.

Ми морамо да знамо да направимо разлику између истине и претварања. Ако вас дете ухвати у замку. Оно тада учи да буде неискрено, непоштено, прорачунато, манипулативно и безосећајно. Ако се дете искрено каје, опростите му јер га гризе савест због лошег поступка.

МОЛБЕ

Од детета треба да захтевамо правилно понашање тако што ћемо прво да га замолимо да се тако понаша. Молбе им уливају осећај личне одговорности. Кад га родитељи замоле да се лепо понаша, дете зна да родитељи схватају, да је оно слободно да размишља и самостално доноси одлуке, да контролише своје понашање и да мора да научи да преузме одговорност за њега. Када користимо молбе уместо наређења, дете ће схватити да му родитељи помажу да обликује понашања. То је јако важно

Ако користимо углавном наређења дете може да буде послушно да се лепо понаша, али ће се тако понашати само зато што тако кажу мама и тата, а не зато што сматра да је то добро понашање најбоље за њега.

То је добро док је дете мало, а касније ће они мислити да родитељи од нас захтевају добро понашање због реда, тишине, друштвене прихваћености родитеља, односно због њихових интереса што ће у детету створити бунт и испољити агресивно понашање у смислу непослушности и одбијања захтева родитеља.

АЛТЕРНАТИВЕ У КАЖЊАВАЊУ

Превентивно ИНФОРМИШИТЕ дете о потенцијално проблематичним ситуацијама  ( без застрашивања и претњи)

Искажите јасно своја ОЧЕКИВАЊА (очекујем да онај ко узме моје маказе уме и да их врати на место)

Покажите свом детету како да буде КОРИСНО (уместо казне или претње кажите: Хоћеш ли молим те да...)