ТРИБИНА ПОСВЕЋЕЊА СМАЊЕЊУ  НАСИЉА НАД ДЕЦОМ И МЛАДИМА ''НАСИЉЕ МОЖЕМО СПРЕЧИТИ АКО ЗНАМО И АКО РЕАГУЈЕМО''

У просторијама Центра за културу, Мајданпек одржана је трибина под називом ''Заједно на истом путу'' са почетком у 18 часова, у организацији ОШ ''Велимир Маркићевић'' из Мајданпека а у сарадњи са Центром за социјални рад и Полицијском управом Мајданпек.

На трибини су говорили директорка Центра за социјални рад-Весна Тричковић на тему ''Злостављање и занемаривање деце и дисциплинске мере'' као и Мирољуб Констадиновић-инспектор криминалистичке полиције у Мајданпеку.

Они су грађане упознали са постојећим процедурама и законским регулативама, појмом и облицима насиља, те указали на неопходност да се благовремено реагује на саму појаву насиља, злостављања и занемаривања деце и младих. Истакли су улогу својих ресора и присутне упознали са поступком реаговања када се насиље међу или над младима деси.

Након предавања учесници трибине, међу којима су били наставници, родитељи и ученици могли су да поставе питања презентерима.

Највећи број питања односио се на рад кафића после предвиђеног времена, туче које се дешавају иако је инспектор криминалистичке полиције истакао да се број инцидентних насилних ситуација смањио.

Друга тема која је изазвала полемику односила се на проблем наркоманије у граду и конкретно шта се по том питању може урадити.

Као једна од иницијатива, проистекла на основу одржавања ове трибине, јесте организовати нешто слично са акцентом на проблем наркоманије код младих те позвати и стручњаке који би говорили о превентиви.

Сама идеја о организовању оваквог догађаја била је поздрављена од стране појединих учесника који су истакли мишљење да се нешто овако треба чешће организовати.

Ученици осмог и шестог разреда ОШ ''Велимир Маркићевић'' из Мајданпека су овом приликом делили флајере и брошуре чији је циљ био додатно упознавања грађанстава са проблемом који је свеприсутан и за чије је решавање потребно ангажовање свих нас.

Трибина је пропраћена медијским путем од стране Радио-телевизије Мајданпек, али такође и оком камере наше новинарске секције.

Такође је ишла и најава трибине путем РТВ Мајданпек док је професорка ликовног Аница Максимовић урадила постер које су ученици поставили по граду.

Ученици су по завршетку трибине обавили интервју са директорком Центра за културу-Весном Тричковић-што можете погледати у видео прилогу који следи.

погледајте прилог овде

Педагошко-психолошка служба школе је заједно са ученицима поделила анкетни листић у циљу добијања повратне информације.

На основу тога добили смо следеће повратне информације.

Сви анкетирани грађани су изјавили да им се допала трибина, а оно што им се највише допало је:

-размена искуства

-непосредност

-све о чему се дискутовало

-добра објашњења тема од стране представника Центра за социјални рад и МУП-а

-то што су деца учествовала у дискусији

-разговор са стручњацима и размена информација

-отвореност разговора

Као најкорисније анкетирани грађани су издвојили

-то што се причало о насиљу над децом

-упознавање са законом

-дискутовање о деци

-едукативни материјали које су деца делила

-упознавање са постојећим процедурама и поступцима

Слабија страна трибине јесте слабији одазив родитеља те су неке од сугестија биле да се доведе већи број родитеља када се одржавају скупови посвећени овој тематици.  Дат је предлог да се организује више трибина овог типа, да је потребно више надгледати и контролисати децу у касне сате, да МУП боље контролише малолетнице у касне сате, да треба укључити и психијатра који би причао о последицама које имају злостављана деца. Истакнуто је и то да се и друге школе покрену и организују сличне активности попут ОШ ''Велимир Маркићевић''.

Сматрамо да је ово само један од начина којим можемо допринети да окружење у коме одрастају наша деце буде безбедније.

Уједно се захваљујемо на сарадњи Центру за социјални рад-Мајданпек и Полицијској управи Мајданпек.

Уколико имате нека питања, сугестије или предлоге у вези ове или сличних активности можете нам писати на адресу:

pps.osvmpek@gmail.com

Чланак за школски сајт сачиниле

Слободанка Златић, педагог

Зорица Вељковић, психолог